Неметалічні корисні копалини

Неметалічні корисні копалини До неметалічних корисних копалин належать усі види мінеральної сировини, які залишаються після відокремлення горючих корисних копалин та руд різних металів.

Це найбільш поширена група корисних копалин, яких на території України нараховується від 130 до 150 видів. Більшість неметалічних корисних копалин застосовується у їх природному стані без будь-якої переробки.

На відміну від металічних (рудних) та горючих корисних копалин, де цінність сировини визначається вмістом корисних компонентів, якість неметалічних корисних копалин залежить від їх фізичних та фізико-механічних властивостей, особливостей мінерального складу, а також можливості отримання з них різних продуктів та матеріалів. Як правило, така сировина може мати багатоцільове призначення.

В Україні розробляється понад 2 000 родовищ неметалічних корисних копалин, серед яких – родовища цінної мінеральної сировини, важливої не тільки для вітчизняної економіки, але й для експорту. Це графіт, вогнетривкі та бентонітові глини, кам’яна та калійна солі, кварцити, кварцовий пісок, декоративне, будівельне і стінове каміння.
Надзвичайно важливе значення мають неметалічні корисні копалини для гірничо-хімічного та агропромислового комплексу, гірничорудні корисні копалини, нерудні корисні копалини для металургії, корисні копалини для будівництва.

Гірничо-хімічні корисні копалини

До групи гірничо-хімічних корисних копалин, поширених на території України, належать апатит, барит, бор, бром, глауконіт, давсоніт, йод, сапоніт, сировина карбонатна для вапнування кислих грунтів.

Гірничорудні корисні копалини

До цієї групи корисних копалин належать алмази, бурштин, вермікуліт, глини бентонітові, графіт, каолін, озокерит, онікс мармуровий, родоніт, сировина абразивна, сировина каменесамоцвітна.

Нерудні корисні копалини для металургії

До цієї групи належать вапняк флюсовий, глина для вогнетривів, доломіт для металургії, кварцит та кварц для вогнетривів, магнезит, пісок формувальний, плавиковий шпат.

Корисні копалини для будівництва

Україна володіє значними мінеральними ресурсами нерудних корисних копалин, які за своїм складом та технологічним властивостями придатні для використання в різних галузях промисловості будівельних матеріалів.