Руди рідкісноземельних металів

Рідкісноземельні метали Рідкісноземельні метали (РЗМ) – група елементів, що складається з ітрію (Y) і п’ятнадцяти лантаноїдів (Ln).

П’ятнадцять рідкісноземельних металів (РЗМ) або лантаноїдів і близький до них ітрій є «новими» рідкісними металами, попит на які значно зростає. Більша частина рідкісноземельних металів використовується у вигляді сумішей, оксидів, мішметалу (змішані метали) як каталізатори для крекінгу нафти (екологічно чистий бензин), у чорній та кольоровій металургії, при виробництві особливих сортів скла та захисної кераміки. В останнє десятиріччя досить активно розвивалося застосування індивідуальних рідкісноземельних металів та їх оксидів у високотехнологічних галузях. Церієві лантаноїди – у виробництві автокаталізаторів, нікель-гібридних батарей, оптичного скла (La, Ce, мішметал), надпотужних постійних магнітів (Nd, Sm). Ітрієві селективні лантаноїди використовуються в оптоелектроніці (Tb, Dy, Er та ін.), в атомній техніці (Eu, Gd), в надпровідній та інженерній кераміці (Y).

Сучасні потреби України в рідкісноземельних оксидах складають 400-600 т/рік і задовольняються за рахунок імпортних поставок.

Руди рідкісноземельних металів На території України промислові концентрації рідкісних земель виявлені в південно-східній, центральній та північно-західній частинах Українського щита. Всі відомі рідкісноземельні об’єкти є комплексними – рідкісноземельно-рідкіснометальні. Проте на сьогодні в Україні рідкісноземельних родовищ, що розробляються, немає. Державним балансом запасів корисних копалин враховуються запаси рідкісних земель тільки по Новополтавському апатит-рідкісноземельно-рідкіснометальному родовищу.