Руди кольорових металів

Руди кольорових металів До групи кольорових металів, поширених на території України, належать руди титану, руди алюмінію, руди нікелю, руди свинцю та цинку, руди міді.

Мінерально-сировинна база кольорових металів: в Україні представлена унікальними розсипними та корінними родовищами титану, родовищами силікатних нікелевих (комплексні з кобальтом і хромом) руд, родовищами бокситів, комплексними родовищами свинцево-цинкових руд, чисельними рудопроявами.

Титан завдяки поєднанню механічних і фізико-хімічних властивостей та високій корозійній стійкості використовується в різних галузях промисловості: авіакосмічній, хімічній, харчовій, у нафтовому машинобудуванні, чорній і кольоровій металургії, у виробництві пігментів для фарб, паперу, тощо.

Титан В Україні створена потужна сировинна база титану. Розвідані і підготовлені до розвідки родовища титанових руд з запасами і ресурсами, які перевищують сумарні запаси титану всіх інших країн світу. Це корінні апатит-ільменітові родовища Волинського типу, розсипи Іршанського геолого-промислового типу, давні морські розсипи комплексного рутил-циркон-ільменітового (полімінерального) складу Малишевського геолого-промислового типу, екзогенні залишкові ільменітові родовища в корі вивітрювання. Основні ресурси титану зосереджені в корінних родовищах, хоча видобуток в Україні проводиться тільки з розсипних відкладів. В запасах і видобутку титану переважає ільменіт, запаси і видобуток рутилу досить обмежені. Корінні і розсипні руди титану в тій чи іншій мірі комплексні, з підвищеним вмістом заліза, цирконію, фосфору, ванадію, скандію та ін.

За обсягами виробництва і використання алюміній стабільно займає друге місце після заліза. Він широко застосовується в автомобілебудуванні, авіаційній та космічній техніці, виробництві сплавів, у цивільному та індустріальному будівництві, для виготовлення тари, пакувальних матеріалів, у виробництві фарб, у фармацевтичній і хімічній галузях промисловості. Алюмінієва промисловість України представлена Миколаївським глиноземним заводом (МГЗ), Запорізьким алюмінієвим комбінатом (ЗАЛК). Основною сировиною для виробництва алюмінію є боксити з вмістом глинозему 48-60%. Україна не має такої високоякісної сировини і заводи працюють виключно на сировині, яка імпортується із Гвінеї, Австралії, Ямайки. На території України розвідане Високопільське родовище бокситів, яке враховане Державним балансом запасів та більш дрібні родовища бокситів – Південно-Нікопольське та Смілянське. Залізисті боксити родовищ низької якості, за своїми показниками при існуючій технології неконкурентноспроможні порівняно з імпортною сировиною. Родовище не розробляється.

Нікель Головними сферами використання нікелю є металургія (виробництво нержавіючої і легованої сталі), хімічна і аерокосмічна галузі, приладобудування, суднобудування, автомобіле- і авіабудування та інші галузі економіки. В Україні за результатами геологорозвідувальних робіт 1951–1959 рр. на Побужжі та в районі Середнього Придніпров’я відкрито і розвідано 10 комплексних родовищ нікелю та кобальту.

Основне застосування цинку – оцинкування поверхні сталевих і чавунних виробів з метою захисту поверхні від корозії; цинк входить до ряду сплавів (латуні, бронзи, мельхіору і ін.), використовується для виготовлення листів, стрічок, труб, автомобільних шин, білил, відливання типографських шрифтів та ін.

Свинець використовується в електротехніці при виробництві акумуляторів, входить до ряду сплавів, у хімічній промисловості для виготовлення апаратури, яка стійка до дії активних реагентів, для виготовлення фарб, кабелю, захисних екранів від радіоактивного випромінювання, у військовій справі.

Родовища свинцево-цинкових Родовища свинцево-цинкових руд відомі з давніх часів: в XVIII сторіччі розроблялося Трускавецьке родовище в Предкарпатському прогині, в кінці ХІХ-початку ХХ сторіччя – родовища Нагольного кряжу в Донбасі (Нагольчанське і Нагольно-Тарасівське), в Карпатах – Рахівське родовище.

На території України розвіданих родовищ міді немає, але відомо більш ніж 150 рудопроявів, і деякі з них можуть розглядатися як потенційні родовища. Основними міднорудними районами є Волино-Подільська плита, Прип’ятсько-Дніпровсько-Донецький авлакоген та Український щит.