Руди дорогоцінних металів

До групи дорогоцінних металів, поширених на території України, належать руди золота, руди срібла та руди платини та платиноїдів.

Запаси золота Головним споживачем золота була і залишається ювелірна промисловість (85–87%), решта припадає на електроніку, карбування монет, виготовлення медалей і медальйонів, як платіжний засіб, широко застосовується золото в комп’ютерних схемах, у системах обладнання зв’язку, конструкціях реактивних двигунів літаків та ін. На території України родовища та рудопрояви золота виявлені в Закарпатській внутрішній западині, на Українському щиті та в Донецькій складчастій споруді.

Запаси золота розвідані по п’яти корінних родовищах: Мужіївське, Сауляк (Закарпатська обл.), Сергіївське, Балка Золота (Дніпропетровська обл.), Бобриківське (Луганська обл.). Розробляються – Мужіївське, Сауляк, Бобриківське, Сергіївське родовища.

На території України концентрації срібла, що мають промислову цінність, виявлені в двох регіонах – у Закарпатському внутрішньому прогині та в Донецькій складчастій споруді. У Закарпатському внутрішньому прогині золото-срібно-поліметалічне зруденіння приурочене до неогенових вулканічних структур, виповнених породами ліпарит-дацитової формації і сконцентроване в Берегівському рудному районі, де виділяють три рудних поля різного ступеню вивчення: Берегівське, Біганське та Квасівське. Найбільш вивченим в геологічному відношенні є Берегівське рудне поле, де розвідані Мужіївське і Берегівське комплексні поліметалічні родовища, виявлено рудопрояви і перспективні ділянки. На Квасівському рудному полі встановлено ряд рудопроявів золото-срібно-свинцево-цинкових руд. На Біганському рудному полі золото-срібна мінералізація має обмежене розповсюдження.

Платинові руди В Донецькій складчастій споруді в арсено-піритових рудах Нагольного кряжу виявлені Бобриківське та Журавське родовища, ряд перспективних рудопроявів.

Метали платинової групи використовуються для виготовлення вогнетривкого та кислотривкого посуду, в хімічній, нафтопереробній, електротехнічній промисловостях, приладобудуванні, у військовій справі, медицині та для виготовлення ювелірних прикрас. Родовищ та перспективних рудопроявів платини та платиноїдів на території України не виявлено, проте існують перспективні геологічні формації, наявність яких не виключає присутність цього благородного металу в магматичних сульфідно-мідно-нікелевих та хромшпінелідових родовищах та в розсипах.